
Asuntosäätiö rakennuttaa uusia asumisoikeusasuntoja Espoon Espoonlahteen
Asuntosäätiö ja SRV ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen kahdeksankerroksisen asumisoikeuskohteen rakennuttamisesta Espoon Espoonlahteen. Kohteen rakennustyöt käynnistyvät keväällä 2025 ja hanke valmistuu arvioilta syksyllä 2026.
Kajuuttakuja 5:n kaksirappuiseen kerrostaloon rakentuu 50 asumisoikeusasuntoa. Asuntojen koot vaihtelevat 32 neliön yksiöistä aina 92,5 neliön viiden huoneen perheasuntoihin. Kaikissa asunnoissa on joko parveke tai ranskalainen parveke. Suurimmissa asunnoissa on lisäksi oma sauna.
”On hienoa päästä osallistumaan uuden asuinalueen kehittämiseen Espoossa. Alueelle on suunniteltu useiden kortteleiden kokonaisuutta ja Asuntosäätiön asumisoikeustalosta tulee Mårtensbron ensimmäinen uudiskohde. Hanke tukee erinomaisesti tavoitettamme rakentaa kohtuuhintaista ja viihtyisää asumista hyvien kulkuyhteyksien varrella”, sanoo Asuntosäätiön rakennuttamisjohtaja Turkka Keravuori.
”Tämä aluerakentamiskohde on loistava esimerkki SRV:n kaupunkikehityksestä – kehitämme aktiivisesti uusia asuinalueita ja toteutamme monipuolista asuntotuotantoa elinkaariviisaasti. Etenkin tässä markkinatilanteessa on tärkeää katsoa asuntoportfoliota laajasti ja ohjata kannattavuuttamme hyödyntämällä markkinan mahdollisuuksia. Jatkuvasti parantuneen projektiemme hallinta-asteen myötä olemme pystyneet kehittämään kustannuskilpailukykyämme kilpailu-urakoissa”, kertoo SRV:n pääkaupunkiseudun asuntoliiketoiminnan johtaja Jorma Seppä.
Asukkaiden yhteiset saunatilat, talopesula ja kuivaushuone sekä kerhotila sijaitsevat kohteen ensimmäisessä kerroksessa. Kohteessa on lisäksi asuntokohtaiset irtaimistovarastot, talovarasto ja ulkoiluvälinetila. Asukkaiden pysäköintipaikat sijaitsevat viereiseen kortteliin rakennettavassa erillisessä pysäköintilaitoksessa.
Asuntosäätiön uudiskohde rakentuu Mårtensbron uudelle asuinalueelle, vastapäätä kaupunkikeskus Lippulaivaa. Lippulaivan kattavien palvelujen lisäksi alueen lähistöllä sijaitsevat Espoonlahden liikuntapaikat sekä useampi koulu ja päiväkoti. Kohteen edustalla sijaitseva metropysäkki takaa sujuvat kulkuyhteydet esimerkiksi Helsingin keskustaan.